Rośliny oczyszczające powietrze – sprawdź, jakie warto mieć w swojej pracy lub domu

Rośliny oczyszczające powietrze – sprawdź, jakie warto mieć w swojej pracy lub domu
bollly
Dom
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Długie godziny spędzone w biurze mogą powodować zmęczenie oczu i pogorszenie nastroju. Przy słabej wentylacji istnieje duże ryzyko, że jakość powietrza w miejscu pracy lub domu szybko się pogorszy. Łatwym sposobem na poprawę klimatu w pomieszczeniach jest umieszczenie w nich roślin oczyszczających powietrze z dwutlenku węgla (i nie tylko). W dzisiejszych czasach istnieją rośliny, które są w stanie produkować nawet 10 razy większą ilość tlenu od standardowych. Mowa tu o tzw. Oxytree, które powstało w wyniku sklonowania w laboratorium dwóch gatunków drzew. 

Rola roślin w wielkich miastach

Jeśli mieszkasz w mieście, rośliny doniczkowe mogą mieć dobry wpływ zarówno na Twoje zdrowie psychiczne, jak i fizyczne. Są nie tylko ładne i zielone, ale także usuwają ozon i dwutlenek węgla. Ostatnie badania pokazują, że wszyscy ludzie instynktowne pragną kontaktu z naturą. Rośliny mogą mieć ogromny wpływ na stan zdrowia osób pracujących w biurze. 

Rośliny oczyszczają powietrze i działają odstresowująco. W ten sposób mogą one zminimalizować liczbę dni chorobowych branych przez pracowników, a także zwiększyć ich produktywność.

Obecność roślin w biurze ma też szereg innych korzyści, takich jak:

  • lepsze samopoczucie pracowników,
  • zwiększona produktywność,
  • lepsza akustyka pomieszczeń.

Poniżej przedstawiliśmy kilka roślin, które w szczególności polecane są jako pochłaniacze dwutlenku węgla. 

Lilia pokojowa (skrzydłokwiat)

Skrzydłokwiaty są uważane za jedne z najlepszych oczyszczaczy powietrza ze względu na zdolność usuwania z powietrza szkodliwych substancji, takich jak amoniak, alkohol, dym. Jednocześnie bardzo łatwo o nie dbać. Lilie pokojowe są jednymi z najpopularniejszych roślin w biurach. Doskonale czują się przy małej ilości światła. Lilie pokojowe najbardziej znane są z owalnych, ciemnozielonych liści i charakterystycznych białych kwiatów. Roślina ta pochodzi z tropikalnych lasów deszczowych Ameryki Środkowej i północnej Ameryki Południowej, gdzie najczęściej spotkać ją można w cieniu większych drzew. 

Aloes

Większość ludzi zdaje sobie sprawę z chłodzącego i leczniczego wpływu aloesu na oparzenia, ale nie wszyscy wiedzą, że działa on również cuda w pomieszczeniach. Oprócz oczyszczania powietrza jest on również świetnym sposobem na zwiększenie wilgoci w pomieszczeniach, dzięki czemu poprawia warunki pracy w biurach. Co więcej, aloes jest bardzo prosty w uprawie, bowiem prawie w ogóle nie trzeba go podlewać!

Gerbera

Gerbera to roślina kochająca światło, która może stać w bezpośrednim świetle słonecznym. W lekko zacienionym miejscu w domu lub w biurze jej kwiaty kwitną przez miesiąc lub dłużej.

Gerbera może usuwać z powietrza formaldehyd i benzen. To dwie toksyny, które często znajdują się w detergentach i proszkach do prania. Roślina ta pochodzi z północno-wschodniej i południowej Afryki. Odkryli ją Europejczycy w połowie XIX wieku. Nazwa kwiatu pochodzi od niemieckiego botanika Traugotta Gerbera.

Azalia 

Czyż nie jest miło wiedzieć, że istnieją piękne rośliny, które mogą znacznie poprawić jakość powietrza w biurze? Azalia to piękny kwiat, który może usuwać duże ilości niebezpiecznych substancji, takich jak formaldehyd, a także poprawić klimat panujący w pomieszczeniu. Azalia z łatwością pochłania światło słoneczne, co oznacza, że ​​można ją również postawić w głębi pomieszczenia. Kwiat ten świetnie sprawdzi się w biurach, szkołach lub w domu.

Palma bambusowa 

Duża palma bambusowa jest piękna i nadaje się do większych przestrzeni. Jest to również jedna z roślin, która odfiltrowuje większość formaldehydu znajdującego się w meblach, odzieży i środkach czystości. Roślina kwitnie zarówno w słońcu, jak i w cieniu, ale najlepiej czuje się tam, gdzie jest chłodno. Palma bambusowa będzie świetnym wyborem zarówno do domu, jak i do biura.  

Fot. Mikael Blomkvist/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kosmetyki do domowego spa
Kosmetyki do domowego spa

Wyciszający i relaksujący wieczór spa w zaciszu domowym to wspaniała forma self care. Podpowiadamy, jak po kolei dobrać kosmetyki do intensywnego rytuału pielęgnacyjnego.

Ostatnie wpisy