Ile kosztuje mały dom i jak go wybudować

Ile kosztuje mały dom i jak go wybudować
bollly
Dom
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Koszt budowy małego domu wzrasta z roku na rok. Z początkiem roku odnotowano około 8 procentowy wzrost cen materiałów budowlanych. Jaki jest koszt budowy małego domu w 2021 roku?

Koszt budowy domu do 100 m2 w 2021 roku

Na rynku budowlanym pandemia nie była mocno odczuwalna, ponieważ prace były kontynuowane, lecz m.in. z powodu epidemii nastąpił wzrost cen materiałów budowlanych. Koszt budowy domu parterowego o powierzchni 100 m2 w stanie deweloperskim wyniesie w tym roku 200–300 tys. zł – ostateczna cena jest zależna od jakości użytych materiałów.

W cenę kosztów budowy domu nie została wliczona cena zakupu działki, uzbrojenia (doprowadzenia mediów do granicy), zakup projektu domu (gotowy projekt można kupić już za około 2 tys. zł, a projekt indywidualny to koszt od 5 do 15 tys. zł), wykończenia domu i  jego wyposażenia oraz zagospodarowania ogrodu.

Do wyliczenia kosztów budowy domu zostały wzięte uśrednione ceny robocizny i materiałów budowlanych z początku 2021 roku.

Koszt projektu domu

Koszt projektu domu jest uzależniony od tego, czy jest on gotowy czy wykonywany na zamówienie. Gotowy projekt znajdziemy w cenie około 2 tys. zł plus 1 tys. do 2 tys. zł za adaptacje do lokalnych warunków. Projekty wykonywane na indywidualnie zamówienie kosztują od około 5 do 15 tys. zł. W tej cenie zawiera się projekt dostosowany do indywidualnych wymagań oraz pełna dokumentacja niezbędną do budowy domu.

Budowa domu do stanu surowego otwartego 

Budowa domu do stanu surowego otwartego obejmuje koszt fundamentów, ścian, kominów, stropu i dachu.

Koszty fundamentów 

Pierwszym etapem jest budowa fundamentów. Średni koszt materiałów z robocizną wyniesie około 31,5 tys. zł. W tej cenie uwzględnione są prace ziemne: wykonanie ław fundamentowych, ścian fundamentów, kompletna izolacja, płyta z chudego betonu i podbudowa.

Ściany

Kolejnym etapem jest wzniesienie ścian nośnych z betonu komórkowego. Średni koszt materiałów z robocizną wyniesie około 17 tys. zł. W tej cenie zostały uwzględnione bloczki z betonu, zaprawa, izolacja pozioma oraz nadproża z betonu komórkowego.

Do wznoszenia ścian działowych wykorzystywane są bloczki z betonu komórkowego – 12 cm. Średni koszt wzniesienia ścian działowych to około 6,5 tys. zł.

Kominy

Średni koszt budowy kominów to około 8 tys. zł. W tej cenie uwzględniona jest budowa kominów wentylacyjnych, komina dymowego oraz zabudowa kominów z cegły klinkierowej.

Stropy 

Jeśli dom nie będzie miał poddasza użytkowego, to wystarczy strop drewniany, którego koszt wyniesie około 27 tys. zł. Cena pełnego stropu z prefabrykatów może wynieść nawet 50 tys. zł.

Dach 

Koszt budowy dachu jest zależny od kształtu połaci i rodzaju zastosowanych materiałów. Najtaniej jest pokryć dach blachodachówką. Koszt prostego dwuspadowego dachu pokrytego blachodachówką może wynieść około 47 tys. zł. W cenę wliczony jest średni koszt materiałów oraz robocizny.

Rowan Heuvel/unsplash.com

Do tej ceny należy doliczyć jeszcze koszt wykończenie dachu: rynny, właz, docieplenie dachu po stropie i podbitka okapu. Średni koszt materiałów z robocizną może wynieść około 20 tys. zł. 

Budowa do stanu surowego zamkniętego 

Aby doprowadzić dom ze stanu surowego otwartego do stanu surowego zamkniętego, należy zamontować okna, drzwi i bramę garażową (jeśli garaż znajduje się w bryle budynku). Nowoczesne okna drewniane są droższe o około 25% od zwykłych białych okien plastikowych. Dobrej jakości drzwi zewnętrze to koszt około 4 tys. zł z montażem. Natomiast koszt najprostszej, dobrej jakości bramy, to około 4 tys. zł.

Stan deweloperski i wykończenie

Kolejnym etapem jest ocieplenie i otynkowanie budynku, instalacje wewnętrzne oraz wykonanie posadzek i parapetów.

Ocieplenie i elewacja budynku 

Najpopularniejszymi materiałami do ocieplenia budynku jest wełna mineralna i styropian. Średni koszt elewacji w domu o powierzchni 100 m2 to około 36 tys. zł. W koszt wliczona jest robocizna oraz materiały: wełna mineralna i tynk silikatowy.

Instalacje

Instalacja elektryczna jest wykonywana w dwóch etapach, czyli montaż kabli, rozdzielni oraz bezpieczników oraz części zmiennej. Koszt wykonania instalacji wzrósł o około 6-7% w stosunku do zeszłego roku.

Koszt instalacji wodno-kanalizacyjnej również wzrósł w tym roku– o 12%. Cena instalacji jest zależna od liczby punktów poboru oraz ich odległości od siebie.

Cena instalacji centralnego ogrzewania jest zależna od sposobu. Ogrzewanie 100 mdomu za pomocą tradycyjnych grzejników to koszt około 10 tys. zł (za zakup grzejników oraz rozprowadzenie rur po całym domu) plus wyposażenie kotłowni oraz zakup źródła ciepła.

Posadzki, tynki i inne

Gdy zostały położone wszystkie instalacje, można wykończyć pomieszczenia tynkami na ścianach oraz posadzkami. Kolejnym etapem jest montaż sufitów i parapetów. Średni koszt wykonania posadzek oraz tynków gipsowych w domu o powierzchni 100 m2 to około 24 tys. zł. W cenie zawarty jest koszt materiału oraz robocizny.

Średni koszt parapetu wewnętrznego wraz z montażem to około 95 zł/mb. Średni koszt parapetu zewnętrznego z montażem to około 130 zł/mb.

Fot. vu anh/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*