Eklektyczna kuchnia – meble, dekoracje i wyposażenie

Eklektyczna kuchnia – meble, dekoracje i wyposażenie
bollly
Kuchnia
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Uzyskanie niebanalnego efektu przy aranżacji wnętrz jest możliwe poprzez stosowanie z pozoru wykluczających się elementów. Wystarczy połączyć dodatki i meble, które kontrastują ze sobą, aby uzyskać efekt rodem z okładek wnętrzarskich magazynów. Oto kilka sprawdzonych wskazówek na kuchnię w stylu eklektycznym.

Eklektyczne wnętrza to przede wszystkim świetne zestawienie elementów, które choć na pierwszy rzut oka wydają się niedopasowane do siebie, to jednak po ustawieniu ich w jednym pomieszczeniu tworzą ciekawą całość. Wnętrza zachowane w tym stylu odzwierciedlają charakter domowników. Pamiątki po babci, do tego stary zegar z kukułką, retro komoda czy ciekawe ramki to rzeczy, do których mamy sentyment. To one są sercem stylu eklektycznego.

Czym jest eklektyzm?

Zanim rozpoczniemy urządzanie kuchni właśnie w duchu eklektycznym, powinniśmy poznać znaczenie tego określenia. To opowieść o kontrastach, łączeniu różnych stylów, tworzeniu niebanalnych połączeń. Luksusowe wnętrze i surowe elementy, krzykliwe połączenia ze skromnymi to strzał w dziesiątkę. 

Warto łączyć np. stylizowaną na starą kuchnię z nowoczesnymi szafkami, stół z drewna z krzesłami z tworzywa. Świetne prezentować się będzie nowoczesna kuchnia z dodatkami w stylu vintage. Możesz szaleć z wzorami i formami.

Aurea Mediocritas, czyli złoty środek

Jest główna zasada, którą rządzi się eklektyzm – należy znaleźć równowagę między różnymi elementami. Jest wiele rzeczy, które łączą kontrastujące ze sobą style. 

Kuchnię urządzoną w nowojorskim stylu świetnie uzupełnią marokańskie naczynia – dzbanki lub filiżanki. Natomiast industrialną kuchnię ożywimy delikatnymi fakturami i miękkimi dodatkami. Warto jednak pamiętać, żeby nie przesadzić, np. połączenie kanapy w kwiaty z tapetą w zwierzęce wzory będzie prezentowało się dziwnie, a na dłuższą metę może nawet denerwować. 

Łatwiej połączyć dodatki, jeśli ściany i sufity zachowane są w neutralnych barwach, dzięki czemu nie gryzą się z nieoczywistym wnętrzem. Do uzyskania efektu czystej harmonii warto kierować się zasadą podobnej tonacji kolorystycznej, która narzuca dobór dodatków.

To klucz do stylu eklektycznego – powtarzanie kilka razy koloru, struktury lub motywu np. w kuchni, co nada aranżacji spójności.

Co z tą kuchnią?

W kuchni styl eklektyczny wprowadzić można, łącząc połyskujące nowoczesne szafki z drewnianymi, surowymi blatami, do tego drewno w tej samej tonacji wykorzystać można do stworzenia stołu. Jak to wszystko przełamać? Krzesłam! Najlepiej, jeśli każde jest inne, do tego dobieramy kolorowe dodatki i kuchnia w niebanalnym stylu gotowa.

Eklektyczne meble można również zakupić na bazarach ze starociami. W Niemczech tego typu elementy wnętrzarskie produkowane były w latach 1850–1910. To właśnie z nich inspirację czerpią architekci na całym świecie.

Ważna jest proporcja

Dla ułatwienia, aby stworzyć eklektyczną całość, warto kierować się zasadą 80–20%. Co to oznacza? Należy wybrać dwa style, które chcemy połączyć, oraz ten wiodący i właśnie zgodnie z tą proporcją łączyć wszystkie dodatki oraz meble.

Oto najciekawsze połączenia:

  • styl skandynawski oraz boho,
  • styl industrialny i boho,
  • styl prowansalski z elementami shabby chic,
  • styl industrial oraz vintage.

Według specjalistów należy ograniczyć się maksymalnie do trzech stylów, taka ilość sprawi, że aranżacja nie będzie przesadzona.

Ważna umiejętność – łączenie wzorów

Jeśli decydujemy się na urządzenie wnętrza w eklektycznym stylu, umiejętność łączenia wzorów jest kluczowa. Warto łączyć spójne wzory w odmiennych kolorach. Należy wybrać motyw przewodni pomieszczenia, który sprawi, że mimo różnych barw, będzie on tworzył całość. Wnętrze urządzone w takim stylu będzie atrakcyjne i świeże.

Pamiętaj, aby przy urządzaniu eklektycznej kuchni zachować równowagę. Przesada w ilości motywów nie jest wskazana. To właśnie klucz do pięknych wnętrz w tym niebanalnym stylu.

Zdj. główne: Kate Darmody/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*