Fińska moda dociera do Polski. Postaw na… terapię ogrodem!

Fińska moda dociera do Polski. Postaw na… terapię ogrodem!
bollly
Moda
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Terapia ogrodowa i ogrodnictwo terapeutyczne to coraz popularniejsze terminy w naszym kraju. Pochodzą z Finlandii i odnoszą się do terapeutycznego wykorzystywania roślin i ogrodów do poprawy zarówno samopoczucia, jak i zdrowia. 

Warto wspomnieć, że Hortiterapia/hortikuloterapia jest stosowana na całym świecie. Dowiedz się więcej na jej temat od nas!

Na czym polega terapia ogrodem – co to jest?

Słysząc terminy takie jak hortikuloterapia, czy hortiterapia, dużo osób może się zastanawiać, na czym właściwie polega coraz popularniejsza terapia ogrodem. Działa to w ten sposób, że wyszkoleni terapeuci ogrodniczy pracują z pacjentem poprzez wyznaczanie konkretnych celów terapeutycznych w celu poprawy zdrowia fizycznego, psychicznego lub poznawczego.

Z takiego planu mogą skorzystać osoby z rozmaitych grup wiekowych. Mogą to być także ludzie odzyskujący zdrowie po chorobie, urazie czy zmagający się z długotrwałą niepełnosprawnością fizyczną lub zaburzeniami zdrowia psychicznego.

Jak działa hortikuloterapia?

Powiedzmy teraz nieco więcej na temat zasady działania terapii. Za sprawą przebywania lub pracy w ogrodzie, pacjent może rozwiązać wiele swoich problemów. Dzięki naturalnemu środowisku rehabilitacyjnemu dochodzi do poprawy drobnej motoryki rąk. Odbywa się to chociażby za sprawą nabierania ziemi czy sadzenia roślin lub chwytania łodyg kwiatów po to, aby wykreować aranżację kwiatową.

Sprawia to przyjemność, a także stanowi pewien rodzaj lekkiego wysiłku fizycznego. Umiejętności funkcjonalne nabywane lub rozwijane w trakcie terapii ogrodem mogą być przeniesione na inne kluczowe aspekty życiowe. Zaliczają się do nich na przykład ubieranie się, karmienie czy pielęgnacja. Hortiterapia rozwija i wspiera niezależność pacjentów.

Hortiterapia wpływa na polepszenie stanu zdrowia

Ogrodnictwo terapeutyczne, nazywane też potocznie i popularnie terapią ogrodową, wykorzystuje pracę w ogrodzie, która jest prowadzona przez wyspecjalizowanego, profesjonalnego terapeutę z odpowiednimi uprawnieniami.

W jaki sposób się to odbywa? Uczęszczanie na zajęcia w ramach terapii ogrodowej pozwala budować zżytą społeczność i promuje budowanie wartościowych relacji międzyludzkich. Pomaga to zmniejszyć izolację, a także wspiera tych, którzy zmagają się z coraz częściej pojawiającym się problemem, czyli samotnością.

Nie można też nie wspomnieć o tym, że hortikuloterapia oprócz tego zapewnia dostęp do ćwiczeń fizycznych o umiarkowanej intensywności, a także zwiększa dostęp do zdrowej żywności. Jest również sposobem na to, aby lepiej zaznajomić się z zasadami uprawy roślin i zbliżyć do natury.

Na co dokładnie pomaga terapia ogrodem?

Nieprzypadkowo programy terapii ogrodowej cieszą się coraz większą popularnością w Polsce. Stosuje się je w ramach rehabilitacji czy pomocy w przeciwdziałaniu chorób psychicznych. Niekiedy hortikuloterapia stanowi element programu zajęć przy wspólnotach mieszkaniowych, więzieniach czy ośrodkach, w których przebywają osoby z niepełnosprawnością.

Terapia ogrodem pomaga  w procesie powracania do zdrowia po doznania udaru, urazu mózgu, rdzenia kręgowego itp. W kontekście chorób psychicznych w różnym stadium rozwoju, pomoc w terapii ogrodowej znajdują bezdomni, weterani, więźniowie czy dzieci lub dorośli, a także osoby ze spektrum autyzmu i cierpiące na demencję.

Zdj. główne: Benjamin Combs/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Skuteczne metody pielęgnacji twarzy dla kobiet aktywnych
Skuteczne metody pielęgnacji twarzy dla kobiet aktywnych
Odkryj najnowsze i sprawdzone metody pielęgnacji skóry twarzy dla kobiet prowadzących aktywny tryb życia. Zapewniamy wskazówki dostosowane do Twoich indywidualnych potrzeb.
Ostatnie wpisy