Kuchnia w stylu shabby chic to wnętrze urządzone w romantycznym i wyjątkowym klimacie, które jest udekorowane kobiecą ręką.
Shabby chic to nurt rozpowszechniony już w latach 90. przez Rachel Ashwell w jej niezwykle popularnej książce “Shabby Chic”. Głównym założeniem jest wydobywanie piękna ze starych mebli i przedmiotów. Charakterystyczne są tutaj jasne barwy – rządzi biel, ale pojawiają się również pastele oraz stonowane szarości.
Shabby chic nie ma za zadanie szokować czy silić się na oryginalność. Kuchnie w tym stylu przypominają przestrzeń zagospodarowaną przez ukochaną mamę czy babcię. Inspiracją są motywy kwiatowe, często są to róże, słoneczniki czy lawenda. Jest to wnętrze bardzo jasne, czyste, pełne bibelotów, ale będące jednocześnie bardzo domowe i przytulne. W takiej kuchni od razu chce się zacząć przygotowywać domowy obiad!
Termin shabby chic oznacza sfatygowany szyk i faktycznie kuchnie w takim wydaniu prezentują niewymuszony styl, który wygląda, jakby powstał w wyniku przypadku. Jednak są to tylko pozory, gdyż aranżacja zazwyczaj jest dobrze przemyślana, a lekki nieporządek ma określone zadanie.
Jeśli marzymy o kuchni w stylu shabby chic w pierwszej kolejności należy postawić na odpowiednie kolory. W kuchni kluczowe dla wyglądu całości są fronty szafek oraz blat, to ich styl oraz barwa nadają pomieszczeniu określonego charakteru.
>> Sprawdź: Jak przechowywać pokrywki do garnków?
We wnętrzach romantycznych w stylu shabby chic nie może zabraknąć białych elementów, które cudownie współgrają z bladym różem, odcieniami szarości oraz jasnym błękitem. W niektórych projektach wykorzystane zostały również przydymione zielenie oraz pastelowe żółcie i fiolety. Poza odpowiednią gamą kolorów w kuchni powinny królować romantyczne motywy oraz wzory. Najczęściej są to kwiaty – róże, słoneczniki – ale też serduszka lub aniołki. Takie elementy warto dodawać do aranżacji w bardzo przemyślany sposób, aby nie przesadzić i nie doprowadzić do powstania kiczowatej kompozycji.
Podstawą kuchni w stylu shabby chic są meble, najlepiej jeśli będą to stare egzemplarze, które zostaną odpowiednio odnowione. Charakterystyczny przy tego typu wnętrzach jest wygląd szafek, które wydają się lekko podniszczone. Taki efekt łatwo uzyskać przy pomocy pomalowania białą farbą szafek, stołu czy kredensu i następnie przetarcia w niektórych miejscach papierem ściernym.
Pomocne może być również użycie płaskiego dłuta. Idealne meble do kuchni w tym stylu można znaleźć w sklepach z przedmiotami vintage lub na targach staroci. Może babcia lub ciocia mają w swoich domach jakieś niepotrzebne meble o rzeźbionych frontach, które pięknie będą pasować do nowej kuchni. Ogromną zaletą takich przedmiotów jest to, że tworzą wyjątkowe, klimatyczne wnętrze, którego nie da się podrobić. Oczywiście w ofercie sklepów są dostępne gotowe modele w stylu shabby chic.
Pobierz kod osadzania
Dekoracje, dodatki i ozdoby, które znajdą swoje miejsce w kuchni w “babcinym” stylu muszą być wyjątkowe, bowiem to one zapewnią wnętrzu romantyczny klimat. Warto postawić na przedmioty, które mają szczególne znaczenie, są wyjątkowe i niepowtarzalne. Często są to różnego rodzaju zawieszki oraz ręcznie robione serwetki, obrusy czy zasłony. W kuchni nie powinno zabraknąć również świeżych kwiatów oraz ziół. Piękną ozdobą parapetu będą doniczki z różami, lawendą lub małymi słonecznikami. Można postawić na zielony kącik i posadzić w jednej długiej doniczce bazylię, oregano, miętę i tymianek.
Zioła nie dość, że wspaniale wyglądają i pachną, to będą również idealnie pasować jako element przygotowywanych dań. Warto również zadbać, aby zastawa pasowała do całości aranżacji. Wiele osób decyduje się na białe porcelanowe talerze, filiżanki i miseczki. Jednak ciekawą opcją będą naczynia zdobione wzorami ludowymi. Do kuchni w stylu shabby chic idealnie będzie pasować porcelana z Bolesławca, jest to rękodzieło wykonane w przepiękny i wyjątkowy sposób.