Istnieje wiele powodów, dla których warto zdecydować się na kuchnię z zabudową. Właściwie dobrana pozwala jednocześnie poprawić funkcjonalność pomieszczenia oraz jego wygląd. Zarówno kuchnia z zabudową, jak i na wymiar są pomieszczeniami wykonywanymi na zamówienie klienta. Oba rozwiązania różnią się od standardowych kuchni między innymi zwiększonym czasem oczekiwania, zanim pokój zostanie oddany do użytku.
Jest ona rozwiązaniem pośrednim pomiędzy zakupem gotowego zestawu mebli a zaprojektowaniem kuchni w zabudowie. Przeważnie to klient jest odpowiedzialny za dokładne zmierzenie naszej kuchni. Musi także zdecydować się, jakie gabaryty mają mieć meble kuchenne. Ewentualnie można zaplanować wygląd oraz ilość elementów zestawu mebli. Następnie te informacje zostają wysłane do firmy zajmującej się produkowaniem mebli. Czasami nie będzie nawet konieczna wizyta w domu klienta. Zakład stolarki może rozpocząć produkcję w oparciu o otrzymane informacje. Dobrym pomysłem może być jednak zaproszenie fachowca, który upewni się, czy rzetelnie zmierzyliśmy naszą kuchnię. Oprócz produkcji taka firma zajmie się także ich montażem. Rzadko kiedy klient decyduje się na własnoręczne składanie mebli. Kupując gotowe wyposażenie kuchenne, pozostaje nam jedynie przejrzeć asortyment salonu meblowemu i wybrać preferowane przez nas produkty. W przypadku kuchni na wymiar mamy pewność, że wszystkie meble będą dopasowane do naszego pomieszczenia.
Jest to tego rodzaju kuchnia, w której zagospodarowana została cała dostępna przestrzeń. Tutaj nie obejdziemy się bez pomocy fachowca, który dokładnie wymierzy naszą kuchnię. Następnie zaprojektuje dla nieoptymalny układ i wybierzemy właściwe meble. Możliwe jest wybranie produktów o niestandardowych wymiarach. Wszystkie informacje znajdą się w projekcie. Firma zajmująca się tego typu działalnością z pewnością uwzględni życzenia swojego klienta. Nie ważne czy chodzi o narożną zabudowę ściany, umieszczenie szafki nad okapem, czy też zabudowę sprzętu AGD. Warto zwrócić uwagę na to, że kuchenna zabudowa stanowi integralną część kuchni. Jej demontaż byłby wyjątkowo skomplikowanym oraz czasochłonnym procesem. Co więcej, dane meble są idealnie dopasowane do pomieszczenia, w którym się znajdują. Przenoszenie ich do innej kuchni byłoby więc bezcelowe, gdyż nie będą do niej pasowały. W przypadku przeprowadzki najczęściej zabudowa kuchenna zostaje na miejscu. Jeżeli więc planujemy w przyszłości zmieniać miejsce zamieszkania, kuchnia z zabudową nie jest dobrym pomysłem.
Polega to na wkomponowaniu takich sprzętów w meble na wymiar lub zmontowanie ich z frontami kuchennymi. W rezultacie otrzymujemy funkcjonalną i atrakcyjnie wyglądającą formę umeblowania. Przy jego pomocy możemy uzyskać nowocześnie wyglądającą kuchnię, zgodnie ze współczesnymi trendami wnętrzarskimi. Jest to również doskonały sposób na ukrycie wszelkich zbędnych wnęk, szczelin oraz kabli psujących estetykę naszej kuchni. Pozbywając się szczelin, możemy ułatwić sobie zadanie utrzymywania pomieszczenia w czystości. Skuteczne wkomponowanie sprzętów AGD w ciąg roboczy pozwala stworzyć wrażenie przestronności. Jest to niezwykle przydatne w przypadku stosunkowo niewielkich kuchni. Oczywiście rozwiązanie to nie jest pozbawione wad. Z pewnością na tak urządzoną kuchnię przyjdzie nam zapłacić o wiele więcej. Musimy również porządnie się zastanowić, zanim zdecydujemy się na kuchnię z zabudową. Nie będziemy mieli opcji zmienienia położenie lodówki, zmywarki lub innych sprzętów AGD. Napotkamy także problemy w razie potrzeby naprawy. W żadnym wypadku nie wolno zapomnieć o właściwej wentylacji wszystkich zabudowanych sprzętów.
W wielu kuchniach możemy spotkać się z klasyczną zabudową góra i dół, w której szafki podzielono na dwie części. W rezultacie otrzymujemy dużą powierzchnię blatu roboczego. Pasują do niego wolnostojące sprzęty AGD. Chociaż może nie jest to najbardziej finezyjne rozwiązanie, to oferuje dużo możliwości modyfikacji. Możemy oczywiście zrezygnować z zawieszanych szafek i ograniczyć się do dolnej zabudowy. Taka kuchnia będzie sprawiała wrażenie o wiele bardziej przestrzennej. O ile zachowamy taką sama ilość miejsca na blacie roboczym, stracimy bardzo dużo przestrzeni służącej do przechowywania produktów spożywczych i akcesoriów kuchennych. Tego typu zabudowa nie sprawdzi się więc w małych kuchniach. Jednakże brak wiszących szafek znacząco podnosi potencjał aranżacyjny pomieszczenia. Ciekawą opcją jest wysoka zabudowa zajmująca całą ścianę. Decydują się na nią osoby preferujące minimalistyczne podejście do urządzenia pomieszczeń. Wszelkie elementy rozpraszające uwagę są pochowane i uzyskujemy schludnie wyglądającą kuchnię. W zamian za większa ilość schowków zostaniemy nam do dyspozycji stosunkowo niewielka powierzchnia robocza. Nie będziemy mogli posiadać zbyt dużo blatów. Taki układ można efektywnie połączyć na przykład z wyspą kuchenną.