Jak przygotować się do wyjazdu na wakacje?

Jak przygotować się do wyjazdu na wakacje?
bollly
Podróże
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Wakacje wiążą się nie tylko z miłym wypoczynkiem, ale również z przygotowaniami. Bez względu na to, czy wypoczywasz w kraju, czy za granicą, warto wcześniej zaplanować odpowiednie działania, w tym pakowanie.

Wyjazd za granicę

Jeśli zamierzasz wyjechać za granicę, musisz nieco wcześniej pomyśleć o odpowiednim zaplanowaniu podróży. Przygotuj wcześniej:

  1. Paszport

W wielu miejscach na świecie wymagany jest paszport, który należy wcześniej wyrobić w Urzędzie Wojewódzkim. Można również załatwić taki dokument w konsulacie. Potrzebny będzie wniosek o wydanie paszportu, dowód opłaty za wyrobienie tego dokumentu – to koszt około 140 zł, oraz jedno kolorowe zdjęcie. Musi być aktualne, o wymiarach 35 na 45 mm, bez nakrycia głowy oraz okularów. Jeśli posiadasz zdjęcie do dowodu osobistego, które było wykonane nie wcześniej niż 6 miesięcy temu, to możesz je wykorzystać do wyrobienia paszportu. Pamiętaj, że czas oczekiwania na paszport do około 30 dni. Zanim kupisz bilety lotnicze, koniecznie sprawdź, czy kraj do którego lecisz wymaga paszportów oraz czy Twój obecny paszport jest aktualny.

  1. Komplet szczepień

W krajach tropikalnych, a także w Afryce grasuje wiele chorób nieznanych w Europie. Koniecznie zaszczep się m.in. przeciwko malarii. Takie szczepienie można wykonać odpłatnie w praktycznie każdej przychodni rejonowej. Czasem lekarz prosi, aby samodzielnie wykupić szczepionkę. Szczepienie warto wykonać na około miesiąc przed wylotem, by organizm zdążył się uodpornić na chorobę.

  1. Bilet na miejsce parkingowe przy lotnisku

Wiele lotnisk posiada własne parkingi dla osób zmotoryzowanych, jednak są one bardzo drogie. Alternatywą będą parkingi strzeżone nieco oddalone od lotniska. Możesz przed wylotem zarezerwować na nich miejsce i pozostawić samochód bez obaw o wysokie koszty. Właściciel parkingu dowiezie Cię na lotnisko, a później z niego odbierze, kiedy wrócisz do kraju.

  1. Recepty na leki oraz same leki

Wizyty u lekarza za granicą potrafią być bardzo drogie. Również dostęp do pomocy medycznej staje się problemem, zwłaszcza w krajach Trzeciego Świata. Jeśli musisz zażywać stałe leki, koniecznie wcześniej wykup receptę i zabierz je ze sobą. Lecąc do  “bardziej cywilizowanych” miejsc, wystarczy recepta, którą zrealizujesz w aptece. Pamiętaj, że refundacja leków w różnych krajach działa inaczej, dlatego lepszym pomysłem będzie ich wykupienie w Polsce.

  1. Butelkę z filtrem

Jadąc do drogiego kurortu, nie musisz obawiać się o brak czystej wody pitnej. Jeśli jednak wybierasz się w dzikie miejsca i skorzystasz z nieco tańszych hoteli, koniecznie zaopatrz się w wodę butelkowaną, a najlepiej butelkę z filtrem węglowym. To pozwoli Ci dodatkowo oczyścić wodę i mieć pewność, że jest zdatna do picia.

  1. Gotówkę

Przed wylotem koniecznie znajdź kantor, w którym zamienisz złotówki na walutę kraju, do którego się udajesz. Nie wpłacaj wszystkiego na konto, zwłaszcza jeśli nie posiadasz konta walutowego w swoim banku. Pozostaw nieco gotówki na wypadek, gdyby bankomat znajdował się w innej miejscowości, bądź nie obsługiwał twojej karty płatniczej. Pamiętaj również, że bank może pobierać niemałą opłatę za wybieranie pieniędzy z bankomatów zagranicznych. Cennik banku znajdziesz na jego stronie lub w umowie, która była dołączona wraz z kartą płatniczą.

Wyjazd na wakacje na terenie kraju

Będąc na wczasach we własnym kraju nie musisz przygotowywać się tak samo skrupulatnie jak do wyjazdu zagranicznego. Warto jednak wcześniej spakować się i sprawdzić, czy masz ze sobą: apteczkę, leki, które musisz przyjmować na stałe, ubrania na zmianę, krem z filtrem, środek przeciw komarom oraz niezbędne środki higieniczne. Nie zapomnij także o butach na zmianę, a także gotówce, ponieważ nie wszystkie sklepy i restauracje posiadają terminale płatnicze. Jeśli jedziesz samochodem, sprawdź jego stan techniczny, ważność OC oraz stan oleju silnikowego. Warto zajrzeć również do wulkanizatora, który dokładnie zbada stan opon oraz to czy powietrze w nich zawarte ma odpowiednie ciśnienie.

Dodatkowo przed samym wyjazdem koniecznie odepnij z prądu wszystkie urządzenia elektryczne i elektroniczne, w tym router. Upewnij się, że woda oraz gaz są zakręcone. Dobrze jest także poinformować sąsiadów lub rodzinę o naszym wyjeździe, by mogli czuwać nad domem pod naszą nieobecność. Z lodówki zabierz wszystkie produkty, które mogą się popsuć i wyrzuć resztki. Pleśń może rozwijać się również w niskich temperaturach, dlatego warto zadbać o wyniesienie łatwo psującego się jedzenia. Postaraj się jednak zachować jedzenie z długim terminem przydatności do spożycia. Dzięki temu nie będzie potrzeby robienia zakupów zaraz po urlopie. 

Podlej kwiaty lub zainwestuj w specjalne nawadniacze, które umieszcza się w glebie. W ten sposób rośliny przetrwają nawet Twoją dwutygodniową nieobecność.

Zdj. główne: Anete Lūsiņa/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Podstawy pielęgnacji skóry w zgodzie z naturą – tajemnice kosmetyków organicznych
Podstawy pielęgnacji skóry w zgodzie z naturą – tajemnice kosmetyków organicznych
Odkryj naturalne metody pielęgnacji skóry z wykorzystaniem kosmetyków organicznych. Dowiedz się więcej o zaletach i tajemnicach tych produktów.
Ostatnie wpisy